Інтелектуальна електроенергетична система України
Електроенергетична система України вимагає повної модернізації.
Інакше, вже навіть найближчим часом, повний, або локальний блекаут, може стати неминучим.
Занадто серйозними стали технічні і технологічні проблеми, що накопичувалися в системі роками, і занадто глибоко зайшли організаційні протиріччя в моделі взаємин, — генерація, передача, балансування, розподіл, продаж, споживання.
Події, що відбуваються в об’єднаній електроенергетичній системі (ОЕЕС) України, в останні місяці, з усією очевидністю показали, що компромісами і напівзаходами, вже обійтися неможливо.
Впровадженням чергових посередників при взаєморозрахунках між учасниками системи, підвищенням тарифів «Укренерго» на транспортування електроенергії, незначним скороченням вартості «зеленої» генерації — відновлюваних джерел (ВДЕ), або, навіть, введенням модних, і активно лобіює RAB-тарифів, ситуацію вже не виправиш . Лише тільки відтягнеш агонію, дозволивши комусь непогано, але короткотермінове, нажитися.
Ситуацію в ОЕЕС України можна виправити, лише провівши кардинальні, що відповідають сучасним тенденціям зростання розсіяної генерації і «плаваючого» споживання, технічні, технологічні та організаційні зміни.
Зміни, засновані на довгостроковому (20-ти літньому) стратегічному плануванні зростання споживання електроенергії, відповідно, моделі її генерації, і схеми її транспортування, від виробників до споживачів.
Якою ж має стати електроенергетична система України? Яким вона повинна відповідати критеріям, щоб стати не тільки кровоносною системою економіки України, а й каталізатором технологічного, економічного, і екологічного розвитку суспільства?
Яким основним вимогам повинна відповідати нова система?
- Гнучкість
Мережа повинна підлаштовуватися під потреби споживачів, і можливості виробників електроенергії
- Доступність
Мережа повинна бути доступна для нових користувачів. Причому, як для виробників (з ВДЕ), так і для спонтанних споживачів (електро-автомобілі)
- Надійність
Мережа повинна гарантувати якість постачання електроенергії, і захищеність від будь-яких впливів
- Економічність
Застосування інноваційних технологій, які зменшують втрати в мережі, і скорочують частку невідновлюваних джерел
Які основні завдання та функції нової мережі?
• Створення високоінтегрованих інтелектуальних магістральних (технологія mesh-мереж) і розподільних електричних мереж в ОЕЕС України
• Активний розвиток розподіленої генерації
• Створення ефективних накопичувачів (акумуляторів) для покриття неравномерностей графіка навантаження
• Розвиток механізмів компенсації реактивної енергії (гнучкі FACTS системи передачі змінного струму на основі сучасних приладів силової електроніки)
• Створення і впровадження централізованих систем протиаварійного керування ОЕЕС України
• Створення інформаційно-керуючого комплексу оперативно-диспетчерського управління в режимі реального часу з автоматизованими системами прийняття рішень
• Створення автоматизованих систем управління попитом на електроенергію
• Розробка та впровадження технологічних і організаційних основ інтелектуальних електричних мереж (Smart Grid)
Так, це все не прості завдання, що вимагають сучасних знань і технологій.
Так, це завдання, що вимагають серйозних фінансових інвестицій.
Але, при всьому цьому, розвиток електроенергетичної системи, це не тільки вирішення проблем забезпечення зростаючого попиту на електроенергію, а й каталізатор розвитку економіки України, і рішення значного обсягу екологічних проблем.